Radius: Off
Radius:
km Set radius for geolocation
Szukaj

Oczka wodne w ogrodzie – jak je wykonać?

Oczka wodne w ogrodzie – jak je wykonać?

Oczka wodne zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak pewnie dlatego, że są świetnym elementem aranżacyjnym ogrodu, a także skutecznie poprawiają samopoczucie. Jak wykonać oczko w ogrodzie?

Oczka wodne w ogrodzie – formalności

Budowa oczka wodnego w ogrodzie związana jest z pewnymi kwestiami formalnymi. Jeśli oczko wodne nie będzie miało więcej niż 30 m2 zgodnie z ustawą o Prawie Budowlanym (art. 30 ust. 1) nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić chęć utworzenia w odpowiednim oddziale administracji architektoniczno-budowlanej. Jeśli nie będzie żadnych sprzeciwów, budowę oczka można rozpocząć 22 dnia od daty złożenia zgłoszenia. Natomiast jeśli oczko wodne będzie większe niż 30 m2 konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Dokumenty muszą zawierać także projekt oczka wodnego uzyskaną u osoby mającej uprawnienia budowlane.

Gdzie i w jaki sposób wybudować oczko wodne?

Oczka wodne muszą być wybudowane w miejscu odpowiednio nasłonecznionym. Najlepsze będzie takie, w którym ekspozycja słoneczna będzie zmienna. To zapewni odpowiednie warunki dla roślin i zwierząt w nim żyjących. Oczko wodne powinno być również wybudowane z dala od instalacji i korzeni drzew. Należy wziąć również pod uwagę, że jeśli w oczku wodnym ma się zamiar hodować ryby, taki zbiornik musi mieć min. 1,5 m głębokości – tym samym ryby będą w stanie przetrwać mrozy. Zależnie od wybranej technologii oczka wodne mogą być wyłożone folią polietylenową bądź PCV. Trwalszym rozwiązaniem są jednak oczka wodne wykonane z betonu. Ostateczna decyzja należy jednak do inwestora.